SERGILER
Kasım 2022 - Aralık 2022

Toprakla Şekillenen Bir Ömür

Seramik sanatında yarım asrı çoktan geride bırakan ve Kale Grubu'nun seramik çalışmalarına çok değerli katkılarda bulunan Mustafa Tunçalp KTSM’de sanatseverlerle buluştu.

Çağdaş seramiğin önemli temsilcilerinden ve ülkemizde alanında en çok eser veren sanatçılarından Mustafa Tunçalp, Kale Grubu'nun 65. yılına özel olarak hazırladığı “Toprakla Şekillenen Bir Ömür” sergisiyle KTSM’de sanatseverlerle bir araya geldi.

Seramiğin farklı formlarda kullanılmasıyla ortaya çıkmış yaklaşık 100 eserden oluşan “Toprakla Şekillenen Bir Ömür” sergisindeki tüm eserler, 1962 yılında Kaleseramik’te başladığı stajla Kale Grubu ile tanışan, 1970 yılından itibaren Kalebodur Sanat Atölyesi'nde birikimlerini gençlere aktaran Mustafa Tunçalp’in elinden çıktı. Toprağı, zihninde tasarladıklarını gerçekleştirmek için kullandığı mucizevi bir malzeme olarak nitelendiren ve eserlerinde soyut kuş figürünü yoğun olarak kullanan Tunçalp, özgür kuşların ve özgür insanların “İyi Bak Dünyana” temasıyla örtüştüğünü söyledi.

Çanakkale Kaleseramik fabrikasında açılışı yapılan ve ardından “Troya Kültür Yolu Festivali”nde yer alan serginin bir sonraki durağı KTSM’nin galeri katına yayılan eserler, ziyaretçilere 50 yılı aşkın bir dostluğun kıymetini hatırlatıyor. Mustafa Tunçalp’in Kale Grubu’nun kurucusu İbrahim Bodur’la başlayan sanat serüveninin en anlamlı buluşması olarak adlandırdığı sergisi 4 Kasım - 4 Aralık 2022 tarihleri arasında KTSM’de ziyaretçilerle buluştu.