Yaratıcı Endüstrilerde İş Modeli Geliştirme Projesi

Dünyanın sanat ve tasarımla daha iyi bir yer olacağına inanan ve bu vizyonla sürdürülebilir yatırımlara imza atan Kale Grubu, entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri buluşturan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde (KTSM), disiplinler arası paylaşımlara imkân veren üretim ve buluşma platformu olma yolunda hızla ilerliyor.

YENİŞİM: Yaratıcı Endüstrilerde İş Modeli Geliştirme Projesi

Dünyanın sanat ve tasarımla daha iyi bir yer olacağına inanan ve bu vizyonla sürdürülebilir yatırımlara imza atan Kale Grubu, entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri buluşturan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde (KTSM), disiplinler arası paylaşımlara imkân veren üretim ve buluşma platformu olma yolunda hızla ilerliyor. 2022 yılında da birçok tasarım ve sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak olan KTSM, bilginin paylaşıldığı, özgür düşüncenin ve yaratıcılığın filizlendiği, yenilikçiliğin teşvik edildiği, tasarım yönetimi ve düşüncesinin öneminin vurgulandığı özellikle öğrenciler için ilham verici bir adres olmaya devam edecek.  


İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle 1 Ekim 2018 tarihinde hayata geçirilen Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, İSTKA’nın ikinci defa desteğini almaya hak kazanarak, YENİŞİM: Yaratıcı Endüstrilerde İş Modeli Geliştirme Projesi’ni başlattı. Proje kapsamında; İstanbul’da yaratıcı endüstriler ekosisteminin iş modeli üretme kapasitesini geliştirecek eğitim-atölye-kuluçka modeliyle sektörün ilerlemesine katkıda bulunulacak. 


Bunun yanı sıra, İSTKA desteğiyle, KTSM içinde bulunan ve cazibe merkezi olma potansiyelini barındıran kütüphanenin daha faal bir şekilde işlemesine olanak sağlanacak. İlk İSTKA desteğiyle kurulan ve halihazırda 1.500’den fazla sanat ve tasarım kitabını bünyesinde bulunduran kütüphane, basılı ve elektronik kaynaklarla zenginleştirilerek ulusal ve uluslararası kaynaklara erişim sağlayabilen, üyelerin girip çalışabildiği ve faydalanabildiği, yaratıcı endüstriler ekosistemini besleyen bir yer olacak. Arama motoru ve topluluk araçları modülleri geliştirilerek uzaktan erişimle üyeler, web sitesi üzerinden kaynak alışverişi yapabilecek, sektöre ilişkin tartışma yürütebilecek, bilgi alışverişinde bulunarak karşılıklı öğrenme ve gelişime katkı sağladıkları bir ortam oluşturabilecek. İlgili faaliyetlerin ve disiplinler arası iş birliklerinin hayata geçirileceği söz konusu proje, 31 Ocak 2023 tarihinde son bulacak. 


İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen KTSM Yenişim Projesi kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İstanbul Kalkınma Ajansı veya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Dr.(h.c) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'a aittir.