Yüzeyin Ötesinde: Su

Silvia Bener’in suyu, her şeyin özü ve varoluşun kendini görünür kıldığı bir kavram olarak araştırdığı çalışmalarından bir seçki sunan “Yüzeyin Ötesinde: Su” adlı sergisi 17 Mayıs’ta açıldı.

Karaköy, İstanbul 17 Mayıs-30 Haziran 2022

Yüzeyin Ötesinde: Su

Çalışmalarında suyu, evrenin gizlerini saklayan, varoluşun yüzeyinde biçim bulduğu zengin bir tefekkür ve deney alanı olarak ele alan Silvia Bener’in suyun yüzeyinden öteye yönelttiği bakışla kişinin evrende tuttuğu pozisyona dair sorulara kapı aralayan yapıtları, KTSM’nin giriş kat galeri alanı ve asma katını merkez alarak binaya yayılıyor. Rana Kelleci küratörlüğünde hayata geçen “Yüzeyin Ötesinde: Su” suya duyusal, deneyimsel ve zihinsel bir dalışı mümkün kılıyor. 

Suyu on yılı aşkın süredir temel mecrası olarak benimseyen Bener, “Aqua Materia Sanat” olarak adlandırdığı, su üzerine boyalarla çalıştığı tekniğiyle geleneksel Ebru sanatından ilham almakla birlikte ondan radikal biçimde farklılaşarak bedensel hareketlere imkân sağlayan büyük teknelerle çalışıyor. Bener, malzemeleri farklı ölçülerde kullanarak veya boyalarını kendi üreterek, önceden belirlenmiş bir form oluşturmak yerine sanatçı olarak iradesini geri çekiyor ve o anı oluşturan tüm koşulların su üzerinde biçim almasına izin veriyor. Çalışmalarını, bu performatif ve meditatif süreci içsel bir yolculuğun aracı; güncel dünyamızın görme duyusuna yüklediği öneme meydan okuyan bir teslimiyet jesti olarak yorumlayabileceğimiz teknikle oluşturan Bener, kullandığı yöntem ile görsel ve sezgisel çağrışımlar aracılığıyla yeni anlamlar keşfetmeye olanak sağlıyor. Silvia Bener’in “Yüzeyin Ötesinde: Su” başlıklı kişisel sergisini 30 Haziran 2022 tarihine kadar Pazar - Pazartesi ve resmi tatil günleri dışında her gün 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Galeri