Hayata Değer

Kale Grubu’nun Kurucusu ve Onursal Başkanı Dr. (h.c.) İbrahim Bodur, vefatının altıncı yıl dönümünde gençler ve sosyal girişimcilerle birlikte anıldı.

Müze Gazhane 30 Mayıs 2022

Hayata Değer

“Topluma değer katma, topraklarına iyi bakma” ilkesiyle Kale Grubu’nun yolunu çizen İbrahim Bodur’un anısını yaşatmak üzere, 30 Mayıs Pazartesi günü Müze Gazhane’de ‘Hayata Değer’ buluşması gerçekleştirildi. Buluşmada ilham verici konuşmalar, atölye çalışmaları, deneyim alanları ve sosyal girişimcilerin bir araya geldiği bir pazar yeri de katılımcılarla buluştu.

Sosyal girişimciler ve sosyal girişimcilik alanıyla tanışmak isteyen gençleri bir araya getiren ‘Hayata Değer’ buluşması, ‘Birlikte, Bir İlkte’ sloganıyla gerçekleştirildi. Halka açık olarak gerçekleşen buluşma, Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay’ın açılış konuşmasıyla başladı. Impact Hub Küresel Gelişim Direktörü Alberto Masetti Zanini ise ‘Sosyal Etki İçin Küresel Hareket’ başlıklı bir konuşma yaptı.

Sosyal Girişimciliğin Önemli İsimleri Sahnede Yer Aldı

Sosyal girişimciliğin nabzının attığı buluşmada; Onaranlar Kulübü Kurucu Ortakları Doğukan Güngör ve Ufuk Emin Akengin, Erişilebilir Her Şey Kurucu Ortakları Seben Ayşe Dayı ve Serim Berke Yarar, Sen De Gel Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Betil, Adım Adım ve Açık Açık Derneği’nin Kurucularından Prof. Dr. Itır Erhart, Hayata Sarıl Derneği’nin Kurucusu Ayşe Tükrükçü, Bego Jeans Kurucusu Bego Demir, Bilim Virüsü Kurucusu Şule Yücebıyık, TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, Anlatan Eller Kurucusu Pelin Baykan, Tospaa girişiminin Kurucusu Alp Ar, Kadınların Elinden Kurucusu Mustafa Alp Dumrul gibi sosyal girişimcilik ve sivil toplum dünyasının önde gelen isimleri ilham verici konuşmalarıyla deneyimlerini paylaştı.

Ana sahnede; Eşitsizliklerin Azaltılması için Adımların Çoğalması, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Sosyal İnovasyon, Sorumlu Tüketim ve Üretim Kimin Sorumluluğu ve Hedefler için Ortaklık, Hayaller için İş birliği gibi toplumu ve dünyayı yakından ilgilendiren konu başlıkları masaya yatırıldı.

Katılımcılar Atölyeler ve Pazar Yeri ile Zengin Bir Deneyim Yaşadı

Ana sahnenin yanı sıra eş zamanlı olarak atölye çalışmalarının olduğu buluşma alanında; Impact Hub, S360, Inogar, This is Mana, Pulsec, Arbor Impact, Anlatan Eller, Toyi, Kızlar Sahada, Arkerobox gibi birçok sosyal girişimin katkıları ile sosyal inovasyondan elektronik atığa, işaret dilinden etki tasarımına kadar çeşitli atölyeler ile katılımcılara sosyal girişimcilik yaklaşımlarının ve pratiklerinin aktarıldığı yeni deneyim fırsatları sunuldu. Ayrıca Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı iş birliği ile her biri farklı alanda etkin çalışmalar yürüten sosyal girişimlerin 30 tezgâh alanının yer aldığı Sosyal Girişimcilik Pazar Yeri de buluşmada yerini aldı.

Etkinliğe katılırken ihtiyaç duymadığı eski elektronik eşyalarını getirenlerin yaptığı bağışlar ise Elektronik Atıkları Geri Dönüştürme Derneği’nin iş birliğiyle bir bilgisayar sınıfı açılmasına katkı sağlayacak.

Dr. (h.c.) İbrahim Bodur kimdir?

Çanakkale’nin Nevruz köyünden çıkarak memleketin sanayileşme yoluyla kalkınmasına vesile olan, ‘önce insan’ diyerek 88 yıllık ömrünü doğduğu topraklara vakfeden İbrahim Bodur, henüz 21 yaşındayken çalışma hayatına atıldı. Doğduğu toprakların insanıyla birlikte doymak, kalkınmanın Anadolu’dan başlamasına öncülük etmek temel arzusuydu. 1957 yılında nüfusu 1.000 kişiyi geçmeyen Çan’da seramik karo fabrikasının temellerini atarken, yerel kalkınmanın da ilk kıvılcımlarını ateşledi. Hayallerine yöre halkını da ortak etti. Bir olmanın, birlikte başarmanın temelleri orada atıldı. Yalnızca Çan değil tüm Çanakkale halkı ‘halka açık şirket’ kavramıyla tanıştı. Çanakkale Seramik Fabrikası’nın başarısına ortak oldu ve birlikte büyüdü. Pek çok genç eğitim olanağına kavuştu ve edindiği nitelikle yerel kalkınmaya destek oldu.

İbrahim Bodur’un inanç azim ve gayreti, yalnızca Çanakkale’de değil, Anadolu’nun her bir köşesinde vücut buldu. Mardin’den İzmir’e, Erzurum’dan Yozgat’a, Isparta’dan İstanbul’a sanayiyi götürdüğü her şehirde bölge halkıyla omuz omuza mücadele etmeye ve gayretle yerel kalkınmaya katkı sağlamaya devam etti. Yalnızca seramik sektörünün geleceğine yön vermekle kalmadı. Türkiye’nin her alanda öncü olması için birbirinden farklı sektörlerde yatırım yaptı. Topraktan başladı, gökyüzüne uzandı.

Yapılan sayısız yatırımı, eğitime verilen sürekli desteği sürdürülebilir kılmak adına Dr. (h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfını kurdu. Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle geliştirilen projeler, mesleki eğitim kursları ve yenilenen yüzlerce köy okulunun yanı sıra üniversite öğrencilerine verilen burslar sayesinde pek çok parlak genç başarıyla mezun oldu.

İbrahim Bodur, yarım yüzyıldan fazla süren sanayi yolculuğunda, attığı her adımda sosyal fayda sağlamayı ve ürettiği değerleri toplumla paylaşmayı önemsedi. Vefatının ardından hayata geçirilen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı da bu inanç doğrultusunda toplumsal sorunları çözmek için harekete geçen sosyal girişimcilere destek olmayı amaçlıyor.

İbrahim Bodur’un sanata duyduğu tutku sanayiciliğinin de öncesine dayanıyordu. Robert Koleji kütüphanesinde geçirdiği saatlerde yalnızca ders çalışmamış, edebiyatla da haşır neşir olmuştu. Şiire ve Türk Sanat Müziğine duyduğu hayranlık, daha o yaşta denemeler yazmasına ve Robert Koleji bünyesinde bir Türk Sanat Musikisi Cemiyeti kurarak konser verilmesini sağlamasına vesile olmuştu. İbrahim Bodur, büyük sanayi atılımı için harekete geçtiği ilk yıllardan itibaren sanat ile kurduğu gönül bağını korudu.

Onun değerlerinden bir gün olsun şaşmayan Kale Grubu, Karaköy Perşembe Pazarı’ndaki ilk genel merkez binasını dönüştürdüğü Kale Tasarım ve Sanat Merkezi ile sanat ve tasarım dünyası için yeni bir çekim merkezi oluşturdu.

KTSM binasının altıncı katında yer alan Kale Hafıza Karaköy, İbrahim Bodur’un anılarına ve kişisel eşyalarına ev sahipliği yapıyor. Hem ailenin değerlerine hem de tasarım felsefesine ışık tutan özel bir deneyim alanı olan Kale Hafıza Karaköy’ü, Salı-Cumartesi 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

PROGRAM

İYİ BAK DÜNYANA SAHNESİ

10:30-10:45 Açılış
Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu Başkanı ve CEO

10:45-11:30 Dünya Gazetesi Özel Oturumu:
“İbrahim Bodur’u Anmak, Anlamak”

11:30-12:00 İlham Konuşması
“Sosyal Etki İçin Küresel Hareket” 
Alberto Masetti Zanini, Impact Hub Küresel Gelişim Direktörü

12:00- 13:30 Öğle Yemeği ve Pazar Yeri Buluşmaları

13:30- 14:00 Ağaç Yaşken Nereye Eğilir?

Moderatör: Aybike Oğuz, Robert Kolej

·      Şule Yücebıyık, Bilim Virüsü

·      Alp Ar, Tospaa

·      Menekşe Canatan, KODA

·      Emre Alettin Keskin, Hayal Gücü Merkezi

14:00- 14:30 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ekseninde Sosyal İnovasyon

Moderatör: Betül Bozkurt, Biriz Derneği

·      Mustafa Alp Dumrul, Kadınların Elinden

·      Ayşe Pirhasoğlu Akbaş, Nevruz Köyü Kadınları

·      Kiraz Öcal, Kızlar Sahada

·      Asli Sepil, Moritoys

14:30- 15:00 Eşitsizliklerin Azaltılması için Adımların Çoğalması

Moderatör: Murat Çekiç, Etkiniz AB Programı

·      Ayşe Tükrükçü, Hayata Sarıl,

·      Seben Ayşe Dayı- Serim Berke Yarar, Erişilebilir Her Şey

·      Cihat Ersin Aydın, Blindlook

·      Pelin Baykan, Anlatan Eller

15:00-15:30 Kahve Molası

16:30-17:00 Sorumlu Tüketim ve Üretim Kimin Sorumluluğu

Moderatör: Itır Erhart, Adım Adım ve Açık Açık Derneği

·      Tunahan Kafa, Nivogo

·      Tülin Akın, Tabit

·      Zeynep Özler, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi

·      Bego Demir, Bego Jeans

17:00-17:30 Hedefler için Ortaklık, Hayaller için İşbirliği
Moderatör: Jülide Erdoğan, Katalist

1.Oturum

·      Deniz Kaçaroğlu Türker, Kale Grubu

·      Pırıl Pamiroğlu, İyilik Kazansın

·      İbrahim Betil, Sen De Gel Derneği

2.Oturum

·      Pelin Özgen, Kalebodur

·      Doğukan Güngör, Ufuk Emin Akengin, Onaranlar Kulübü

·      Cem Cemal Çobanoğlu, Başak Bakkaloğlu, Abra Design

17:30-18:00 Kapanış Oturumu

“Birlikte, Bir İlkte”

·      Kale Grubu

·      İDEMA

·      Imece

·      Impact Hub

·      Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı

HAYATA DEĞER STÜDYO: SOSYAL GİRİŞİMCİLİK YAKLAŞIMLARI

10:45-12:15 Inogar ile “Adil Ticaret”

13:00-14:30 S360 ile “Sosyal Meselelere Sistemik Bakış”

14:30- 16:00 Impact Hub ile “ Sosyal İnovasyon Kültürü ve Sosyal Girişimcilik”

17:00- 18:30 DİBA ile “Toplumsal Sorunların Kök Nedenleri”

----

HAYATA DEĞER ATÖLYESİ: SOSYAL GİRİŞİMCİLİK PRATİKLERİ

10:30- 12:00 Onaranlar Kulübü Atölyesi

13:00- 14:30 This is Mana ile Upcycling Atölyesi

15:00- 16:30 Pulsec ile Elektronik Atık Atölyesi

17:00- 18:00 Arbor Impact ile Etki Tasarımı Atölyesi

-----

ÇİM ALAN: SOSYAL GİRİŞİMCİLİK DENEYİMLERİ

13:30- 14:30 Anlatan Eller ile İşaret Dili Atölyesi

15:00- 16:00 Toyi ile Oyuncak Atölyesi

15:30- 17:00 Kızlar Sahada ile Şut Atma ve Top Sektirme Yarışması

16:00- 17:00 Arkerobox ile Çocuklar için Arkeoloji Atölyesi

----

PAZAR YERİ

10:30-18:00 İBSG x TSGA İş Birliğinde Açık Tezgah Stantları

1. Mektepp
2. Fazla Gıda
3. Bilim Virüsü
4. Kadın Balıkçılar
5. Tospaa
6. Güçlü İyilik
7. Good For Trust
8. Tolkido
9. Arkero Box
10. Engelsiz Çeviri
11. ÇABAÇAM
12. Nadir Hastalıklar Ağı
13. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı
14. Dünyasına İyi Bakanlar Akademisi (DİBA)
15. Nevruz Köyü Kadınları
16. Kadınların Elinden
17. Koda
18. Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM)
19. Robert Kolej

Galeri