Kale Tasarım ve Sanat Merkezi

Disiplinlerarası paylaşımlara imkan veren üretim ve buluşma noktası.

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM) projesinin temelleri, Kale Grubu tarafından Dr. (h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı aracılığıyla ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) mali desteğiyle 2018 yılında atıldı.

Mekanları yaşatmayı önemseyen ve bu mekanlara yeni anlamlar katmak için çalışan Kale Grubu, dünyanın sanat ve tasarımla daha iyi bir yer olacağı inancıyla Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’ni hayata geçirdi. 24 Temmuz 2019’da Karaköy’de kapılarını açan KTSM, entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri buluşturan önemli bir cazibe merkezi olma yolunda mesafe kat etti. Yaklaşık 500 metrekareye yayılan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin her katı, farklı bir üretim ve öğrenme alanını içerecek şekilde tasarlandı. Tasarım ve sanat çalıştaylarının yanı sıra konuşma ve sunumların da düzenlendiği merkezin bodrum katında, seramik üretim alanı; giriş katında atölyelerin çıktılarının paylaşılacağı bir sergi alanı; birinci katta konuşma ve sunumlar ile grup çalışmalarına imkan verecek bir ortak alan; ikinci katta tasarım ve sanat ağırlıklı 1.500 kitaptan oluşan bir kütüphane ve son olarak, üçüncü katta herkesin kullanımına açık bir üç boyutlu yazıcı ile farklı maket ve üretim malzemelerinin bulunduğu bir atölye yer alıyor. 

Sadece sanat ve tasarımda değil, yaşamın her alanında sürdürülebilirliğe inanan Kale Grubu, KTSM içerisinde özel bir mekana da yer ayırdı: Roots Studio Cafe. Yerli üreticiyi destekleyen, sıfır atık felsefesiyle yola çıkılan kafede yemek tasarımı konusunda zihin açıcı uzun masa sohbetler yapılması planlanıyor.

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Grubun kurucusu İbrahim Bodur’un anılarına, eşyalarına, deneyimlerine de ev sahipliği yapıyor. 

Manifesto

Mekanları yaşatmayı ve onlara anlam katmayı önemseyen Kale Grubu tarafından desteklenen KTSM, Karaköy kültür-sanat rotasının yeni durağı.

Kale Grubu’nun ilk genel merkezinin dönüştürülmesiyle disiplinlerarası paylaşımlara, sanata ve sanatçıya alan açan, iş birliklerine zemin oluşturan KTSM, sürdürülebilirliği merkezine koyan bir üretim ve dayanışma platformu. 

KTSM ile İyi Bak Dünyana

KTSM, “İyi Bak Dünyana” hareketiyle daha sürdürülebilir bir dünya için sosyal fayda yaratan fikirlerin savunuculuğunu yapıyor. Atık ve ihtimalleri üzerine odaklanan sergi ve etkinlik programı ile küçük eylemlerin birleşmesinden büyük değişimlerin doğabileceği düşüncesiyle herkesi bu hareketin bir parçası olmaya çağırıyor. 

Toprakla bağ kurmayı, köklenmeyi ve öze dönüşü önemsiyor. Dünyasına iyi bakanları aynı çatı altında buluşturan ve her bireyin adım atmasını cesaretlendirmeyi amaçlayan KTSM, sorundan değil sorumluluktan beslenen kişileri, kurumları ve toplulukları davet ediyor. “Evin senin dünyan, dünya senin evin” bilinciyle herkesi bir amaç uğruna etki yaratmak için harekete çağırıyor.