Tasarımcı Şefler

Tasarım eğitimi almış şefler gıda ve tasarım arasındaki bağlantıları takip ediyor.

Karaköy, İstanbul 24 Şubat 2020

Tasarımcı Şefler

Tıpkı ürün tasarımı, moda tasarımı, grafik tasarım gibi bir tasarım disiplini alt başlığı olan gıda tasarımı, disiplinlerarası bir bilimdir ve baş aktörleri ürün tasarımcıları ve gastronomi profesyonelleridir. 

Bu iki disiplinin de ürünleri bir yaratıcı düşüncenin sonucunda oluşur. Bunun yanı sıra, son ürünle ilgili iki temel soru vardır: Ürünün geliştirilmesi sürecinde hangi malzeme(ler) ve hangi teknik(ler) ile üretileceği. Bu kararların alınması ve tasarım sonrasında ise süreç parçaların üretilmesi, üretim bandında bu parçaların montajı ve sonrasında servise sunulması şeklinde devam eder.

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz ilk “gıda tasarımı” sohbetinde konuklarımızın her biri eğitimini endüstriyel tasarım alanında tamamlamış, profesyonel hayatlarına ise mutfaklarda devam etmekte olan genç şefler. Onların kişisel tecrübeleri ışığında gıda ve tasarım arasındaki bağlantıları irdelemeye, anlamaya çalışacağız. Ümidimiz geleceğin gıdasına yönelik inovatif ve fonksiyonel ürünler çıkarabilmek için iki disiplin arasında işbirliklerini çoğaltıp güçlendirmek.


Aşağıdaki kayıt formunu kullanarak etkinliğe kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

24 Şubat Pazartesi 18:00'da görüşmek üzere.
Sibel Kutlusoy

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde lisans ve Bilkent Üniversitesi İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi aldı. Gıda tasarımı üzerine araştırmalar yapıyor. Bu araştırmaların sonuçlarını tasarım ve gastronomi profesyonelleri ile paylaşıyor, birlikte inovatif ve nitelikli ürünler geliştirebilmeleri için onları düzenlediği sohbet, sergi ve tasarımcı sofralarında buluşturuyor. Şubat 2020 itibarıyla Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde gıda tasarımı dersi vermeye başladı. 

Şemsa Denizsel’in yeni çıkan “Kulaktan Dolma Tarifler” kitabına proje koordinatörü, reçete editörü ve fotoğrafçı olarak katkıda bulundu. Editör Özlem Özkan ile birlikte yeni bir kitap projesi olan İstanbul’un kadın şefleri üzerine çalışmaları devam ediyor.Burçak Kazdal

San Francisco Academy of Art University’de endüstriyel tasarım okudu. Türkiye’ye dönünce iki sene tasarım alanında çalıştı fakat çocukluğundan beri içinde olan yemek tutkusu ağır bastı ve kariyerinin yönünü değiştirerek yemek işini ciddiye almaya karar verdi. Dükkan Kasap’ta çıraklığa başladı. Bu çıraklık balık tezgâhları ve hamur ustalarıyla sürdü. Mutfağa adım atarak önce Abra Cadabra’da, ardından Changa’da deneyim kazandı. Tecrübelerini zenginleştirmeye yurtdışında devam etti. İngiltere’nin Oxfordshire kasabasında özellikle av hayvanlarının ve yerel ürünlerin hâkim olduğu menüsüyle ünlü gastro-pub Kingham Plough’da çalıştı. Tüm bu aşamalarda öğrendiklerini gerçek zamanlı bir okul gibi kendine katarak yeniden Türkiye’ye döndü. Ailesinin Istrancalar’daki koyun çiftliğinde uzun bir süre süt sağımlarından kuzuların doğumuna kadar çiftlik işleriyle ilgilendi. Çıraklığını artık kendi mutfağına taşıyarak büyük ağabeyi Murat Kazdal ile ortak oldu. Doğal tarım ve yerel üreticiyi destekleyen, malzeme odaklı mahalle restoranı Apartıman Yeniköy’ü Ekim 2017’de Murat'la birlikte açtılar.


Lale Çırakoğlu

Gıda tasarımcısı Lale Çırakoğlu Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü bitirdikten sonra USLA’da aşçılık eğitimi aldı ve Neolokal’de staj yaparak eğitimini tamamladı. Mutfakta daha çok gözlem yapabilmek ve gelişebilmek adına Brasserie Noir’da çalışmaya başladı. Sonrasında tasarım ve yemeği birleştirmek amacıyla Soy Türkiye’de çalışmaya başladı. Ürün tasarımının yanı sıra yurtdışı ile ilişkiler, pazarlama, marka, müşteri ve üretim denetimi gibi alanlarda görev aldı. Serbest çalışırken 2017 yılında Kök Projekt ile tanıştı ve girişimlerinden biri olan AŞ’ta aktif rol almaya başladı. Farklı markaların yeni çıkacak ürünleri için deneyimler tasarladı, etkinlikler organize etti. Bu sırada, 2018 Ocak ayında Maide Mutfak’ın temelleri atıldı. Aynı yılın Temmuz ayında ise Maide Mutfak ve Kuluçka Merkezi hayata geçirildi. Maide’de organizasyon tasarımı ve koordinasyonu, sürdürülebilirlik esaslı ürün tasarımı, yemek deneyimi tasarımı ve sosyal medya üzerine çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca kuluçka merkezi girişimlerinin marka ve ürün tasarımlarına danışmanlık yapıyor. Eşzamanlı olarak Soy Türkiye şirketinde sanat yönetimi ve dijital iletişim alanlarında çalışmakta.Elif Umut

Anadolu Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde eğitimi devam ederken ilgi alanı olan gıdayı tasarlamak üzere mutfak bilgisini geliştirmek istedi. Mutfak Sanatları Akademisi'nde profesyonel aşçılık eğitimi aldı. Mutfağa olan tutkusu ağır basan Elif, kaliteli ve yerel malzemelerin işlendiği, gıdaya saygı duyulan, çeşitli tarzlara sahip yaratıcı restoranların mutfaklarında farklı seviyelerde görev aldı. En büyük tutkusu yemeği ve gıdayı tasarlamak olan Elif, şu an Karaköy'de bulunan, yerel Türk üzümleriyle yapılan doğal şarapların ve özenle yapılan yemeklerin servis edildiği Foxy Karaköy'de mutfak organizasyonunu yönetip şarap bilgisini geliştiriyor.