Sürdürülebilirlik için Döngüsel Ekonomide Tasarımın Rolü

Karaköy, İstanbul 12 Mart 2020

Sürdürülebilirlik için Döngüsel Ekonomide Tasarımın Rolü

Gezegenin sınırlarını ve taşıma kapasitesini gözettiğimizde, ekolojik sorunlara neden olmadan yaşamak mümkün. Yaşanan felaketler, gezegenin sistem sınırlarını ve ekosistemin işleyişini daha iyi anlamamızı zorunlu kılıyor. Sisteme uyumlu bir ekonomi neden döngüsel olmak zorunda? Tasarım anlayışı döngüsel ekonominin içinde ne anlama geliyor? Tasarımcılar yaşanan küresel dönüşümün neresinde duruyor? Sadece kurumların değil, mesleklerin de yeni döneme uygun şekilde kendilerini güncellemeleri zorunlu. Peki tasarımcı kendini nasıl yenileyebilir ve çözümün parçası olabilir? 

Pınar Akkurt, Pınar Öncel ve Tuna Özçuhadar'ın konuşmacı olduğu disiplinlerarası buluşmaya kayıt olmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Etkinlik 19:00’da bir film gösterimi ile başlayacak, sunumlar ile devam edecek ve soru-cevap seansı gerçekleştirilecektir. 

Pınar Akkurt, Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü’nden mezun olmasının ardından gündelik hayatta kullanılan nesneleri dönüştürerek yeni formlar yaratma, nesnelere farklı işlevler kazandırma ve sürdürülebilir sistemler kurarak yeni bir görsel dil yaratma arayışında çalışmalarını sürdürmektedir. Anahtar kavramları renk, bakış açısı, değişim ve ileri dönüşüm olan tasarımcının çalışma pratiğinde, hazır ya da ham malzemeleri değiştirip dönüştürmesine olanak veren DIY (kendin yap) kültürü önemli bir yer tutuyor. Bu kültürün doğal uzantısı sayılabilecek “ileri dönüşüm” konusunda çalışmalar da yapan tasarımcı, atık malzemelerin ve gündelik eşyaların dönüştürülmesiyle ilgili basit ve pratik örnekleri ve yöntemleri yeni kurduğu “İleri Dönüşüm Kütüphanesi”nde bir araya getiriyor. Üniversitelerde düzenlediği atölyeler ile yurt içi ve yurt dışında yaptığı sunumlarla üretim sürecini paylaşan tasarımcının, çeşitli mekanlarda sergilenen çok sayıda yerleştirmesi bulunuyor.

Pınar Öncel, bugünün karmaşık sorunları karşısında direnç artırmaya ve yaratıcı çözümlerle değişime odaklı bir tasarımcı ve sürdürülebilirlik danışmanı. Tuna Özçuhadar ile birlikte sürdürülebilirlik eğitimleri ve kapasite artırma atölyeleri tasarlıyor ve yürütüyor. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin ve surdurulebiliryasam.tv’nin kurucularından. ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde lisansını, Blekinge Tekniska Högskola (İsveç) “Sürdürülebilirlik için Stratejik Liderlik” programında yüksek lisansını tamamladı.

Tuna Özçuhadar yapısal ve organizasyonel dönüşüm için tasarım ve yaratıcılığı bir kaldıraç olarak değerlendiren bir sistem tasarımcısı ve stratejisttir. Sistem odaklı düşünmenin, tasarım ve inovasyona yön vererek, dünyayı nasıl daha yaşanabilir bir yere dönüştürebileceği ile ilgilenmektedir. Küresel problemlerin ardındaki karmaşık sistemlere dair farkındalığı artırmak ve tüm dünyadan yaratıcı yerel çözümleri ortaya çıkartmak amacıyla 2008'den bu yana düzenlenen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'nin ve surdurulebiliryasam.tv'nin kurucularından olan Tuna Özçuhadar, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunudur. Çevre Kontrolü ve Yapı Teknolojileri dalında İTÜ'den ve Sürdürülebilirlik için Stratejik Liderlik programında BTH'den (İsveç) yüksek lisans derecelerine sahiptir.