Disiplinlerarası Çalışmalarda Tasarım X Zanaat Kesişimi

Karaköy, İstanbul 05 Şubat 2020

Yaratıcı endüstrilerden profesyoneller disiplinlerarası buluşmalar ile bir araya geliyor. Kale Tasarım ve Sanat Merkezi bünyesinde, 5 Şubat Çarşamba akşamı Disiplinlerarası Çalışmalarda Tasarım x Zanaat Kesişimi başlığı ile gerçekleşecek buluşmaya davetlisiniz.

Mimar/Tasarımcı Aslı Kıyak İngin moderatörlüğünde, endüstri ürünleri tasarımcısı Ayşenaz Toker, sanat tarihçisi Seza Sinanlar Uslu ve geleneksel el sanatçısı Özgü Karcı'nın konuşmacı olduğu bu buluşmada tasarım ve zanaat ilişkisi ana tema olacak.

Geçtiğimiz yıllarda UNESCO Tasarım Kenti ünvanını alan ve yaratıcı kentler ağına eklemlenen İstanbul'un bu süreçteki ana başlıklarından birini de tasarım ve zanaat ilişkisi oluşturuyor. Bu ünvanın alınmasıyla eş zamanlı gerçekleştirilen Dün, Bugün, Yarın Emeğin Serüveni Sergisi de benzer bir amaçla tasarım ve zanaat kesişimindeki yenilikçi zanaat ürünlerinin geliştirilmesine ve sergilenmesine öncülük etti. İSMEK bünyesinde gerçekleştirilen sergi ve onun zeminini hazırlayan tasarım stüdyosu 27 ayrı branştan 40 zanaatkar için kurgulandı ve yürütüldü. Buluşma bu girişimden referanslarla konuyu benzer/ilişkili deneyimlerle paylaşmayı ve stüdyonun temelini oluşturan "Tasarım ve Zanaat Disiplini birbirinden ne öğrenebilir? Nerede ortaklaşır ve ayrışır? Tasarım yaklaşımı ve prensipleri ile zanaat teknikleri ve üretimi birbirini nasıl etkiler?” soruları üzerinden tartışmayı hedefliyor.