Yerinde Çizmek: Çizim ve Suluboya Atölyesi

Ressam ve çizer Murat Başol yürütücülüğündeki tek günlük çizim ve suluboya atölyesinde katılımcılar ‘yerinde’ çizerek ve bilindik çizim kurallarının dışına çıkarak bir anlamda zaman, mekân ve beden arasındaki ilişkiyi yeniden keşfedecekler.

Karaköy, İstanbul 18-19 Ocak 2020

Etkinlik başvuruları  14.01.2020, 17:45'te kapanmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.

Yerinde Çizmek: Çizim ve Suluboya Atölyesi, çizer Murat Başol yürütücülüğünde gerçekleştirilecek, tek günlük bir çalışmadır. Eskiz yapmayı seven, sanat ve mimari disiplinlerinin kesişme noktasında üretmeyi arzulayanlara açık atölyede katılımcılar ‘yerinde’ üreterek ve bilindik çizim kurallarının dışına çıkarak bir anlamda zaman, mekân ve beden arasındaki ilişkiyi yeniden keşfedecekler. Urban Sketching (Kent Çizimi) hareketinin bir parçası olarak görülebilecek bu çalışmada bölgenin en önemli tarihi yapılarından 14. yüzyıla tarihlenen ve İstanbul’un çok katmanlı dokusunu yansıtan Arap Camii ele alınacak. 

18-19 Ocak tarihlerinde art arda gerçekleştirilecek olan bu iki atölye; çizim ve suluboya teknikleri ile bir yapıya bakıp onu görselleştirmeyi, hızlı şehir hayatında anlık sahnelerin kaydını tutmayı ve birlikte üretmeyi sağlamayı hedefliyor. 

Atölyeye katılım 25 kişi ile sınırlıdır. Katılım için kayıt gereklidir.

Güzel sanatlar, mimarlık ve tasarım bölümlerinde öğrenci ya da bu bölümlerden mezun olanların katılabileceği etkinliğe katılım ücretsizdir. Başvuru formunuzda çizim/eskiz/resim çalışmalarınızın görülebileceği çevrimiçi bir bağlantı paylaşmanız tavsiye edilir (kişisel web sitesi, Instagram hesabı, Facebook sayfası vb.). Atölye için gerekli malzemeler KTSM tarafından tedarik edilecektir, arzu edenler kendi malzemelerini getirebilirler. Başvurular değerlendirildikten sonra katılımınızın onaylanması durumunda tarafınıza 15 Ocak tarihinde haber verilecektir. 

Son başvuru tarihi 14 Ocak 2020’dir. 


Murat Başol Hakkında

1973 İstanbul doğumlu, Mimar Sinan Üniversitesi GSF Resim Bölümü ve Eskişehir AÜ GSF Animasyon Bölümünde öğrenim gördü. Çarşaf, Avni, Dıgıl gibi mizah dergilerine çizerek profesyonel hayatına başladı. Kendi kurduğu stüdyoda, illüstrasyon, animasyon ve film işleri yaptı. Çeşitli sergilere katılıyor.  Son yıllarda gelişimine tanık olduğumuz mahkeme ressamları arasında yer aldı. Eskiz defteri tutmayı seviyor, suluboya eskizler yaparak şehri ve insanları çizmeye devam ediyor.