İleri Dönüşüm Atölyesi: Gündelik Atıklarla Çalışma Yöntemleri

Katılımcıların gündelik atıkların alternatif kullanım alanlarına dair teknikler, yöntemler, fikirler, örnekler, çözümler konuşacağı, öğreneceği ve üreteceği, uygulamalı bir atölyedir.

Karaköy, İstanbul 29 Şubat-11 Mart 2020

İleri Dönüşüm Atölyesi: Gündelik Atıklarla Çalışma Yöntemleri


Atölye Yürütücüsü: Pınar Akkurt

29/02 - 11/03

 

İleri Dönüşüm Atölyesi, katılımcıların gündelik atıkların alternatif kullanım alanlarına dair teknikler, yöntemler, fikirler, örnekler, çözümler konuşacağı, öğreneceği ve üreteceği, uygulamalı bir atölyedir.

Atölyenin temel amacı, çeşitli atık malzemeleri birebir elle çalışarak daha detaylı tanımak, üzerlerinde düşünmek; yöntemler, aletler tasarlamak, geliştirmek ve örnekler yapmaktır. ‘Atık’ denilen nesneleri yeniden işlevlendirmek, kullanıma sokmak ve yollarını araştırmanın yanı sıra eldeki malzemeyi değerlendirmeyi öğrenmek de bu süreçte üzerinde çalışılacak konulardır. 

Toplamda iki tam ve üç yarım gün sürecek bu çalışmada birer mimar, iç mimar ya da endüstri ürünleri tasarımcısı adayı olan katılımcılar, atık meselesi üzerine etraflıca düşünecek, kendi hayatlarında ve üretimlerinde bu konuyu gözetmeyi öğrenecekler. 

Atölyeye katılım 20 kişi ile sınırlıdır. Bu kontenjana ek olarak, ekibe sergileme tasarımı konusunda destek verecek 2 katılımcı ile serginin görsel kimlik tasarımı konusunda destek verecek 1 katılımcı dahil edilecektir. 

Atölye için gerekli malzemeler KTSM tarafından tedarik edilecektir ancak çalışmak istediğiniz, etrafınızda biriken, toplayabileceğiniz, ilginizi çeken atık örnekleri atölyeye yanınızda getirebilirsiniz. 

Başvuru formunun sonuna ileri dönüşüm konusuna olan ilginizi ya da bu konudaki çalışmanızı özetleyen kısa bir paragraf ya da bağlantı ekleyiniz. 

Atölyeye 27 Şubat 2020 mesai bitimine dek başvurabilirsiniz. Başvurular değerlendirildikten sonra katılımınızın onaylanması durumunda 28 Şubat tarihinde haber verilecektir.

 

Katılımcılardan beklenenler

·             Atölyeye tam zamanlı katılım gösterebiliyor olmak

·             Tasarım ve mimarlık fakültelerinde öğrenci ya da bu fakültelerden mezun olmak

·             Birer ürün veya sistem geliştirmek ve uygulamasını yapmak

·             Bu ürün veya sistemin nasıl yapılacağını bir A4 sayfasında tarif etmek (foto, çizim, kolaj vb. olabilir)

·             Atölye sonunda ürünleri ve açıklamaları birlikte sergilemek

·             Sonrasında oluşturulacak e-kitaba katkıda bulunmak

 

Atölye takvimi

29 Şubat Cumartesi11:00 - 17:00 (sunum, örnekler, tanışma, çalışma)

2 Mart Pazartesi16:00 - 18:00 (malzeme ile çalışma)

4 Mart Çarşamba16:00 - 18:00 (malzeme ile çalışma)

6 Mart Cuma16:00 - 18:00 (malzeme ile çalışma)

7 Mart Cumartesi: 11:00 - 17:00 (işleri tamamlama, sergi hazırlığı)

11 Mart ÇarşambaSergi açılışı

 

 

Pınar Akkurt hakkında

Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü’nden mezun olan Akkurt, gündelik hayatta kullanılan nesneleri dönüştürerek yeni formlar yaratma, nesnelere farklı işlevler kazandırma ve sürdürülebilir sistemler kurarak yeni bir görsel dil yaratma arayışında çalışmalarını sürdürmektedir.

Anahtar kavramları renk, bakış açısı, değişim ve ileri dönüşüm olan tasarımcının çalışma pratiğinde, hazır ya da ham malzemeleri değiştirip dönüştürmesine olanak veren DIY (kendin yap) kültürü önemli bir yer tutuyor.

Bu kültürün doğal uzantısı sayılabilecek “ileri dönüşüm” konusunda çalışmalar da yapan tasarımcı, atık malzemelerin ve gündelik eşyaların dönüştürülmesiyle ilgili basit ve pratik örnekleri ve yöntemleri yeni kurduğu “İleri Dönüşüm Kütüphanesi”nde bir araya getiriyor.

Üniversitelerde düzenlenen atölyeler ve yurtiçi ve yurt dışında yaptığı sunumlarla üretim sürecini paylaşan tasarımcının, çeşitli mekanlarda sergilenen çok sayıda yerleştirmesi bulunuyor.